Najważniejsze informacje na temat raka piersi

By | Maj 6, 2016

Każda choroba nowotworowa wywołuje sporo emocji i lęków. Każda z nich wymaga przede wszystkim wczesnego rozpoznania, dzięki czemu można w porę rozpocząć leczenie. Te zasady obowiązują również w przypadku tak częstej wśród Polek choroby, jaką jest rak piersi. Niestety, choć od dawna trwa intensywna kampania mająca uświadomić kobietom, jak ważna jest profilaktyka tej choroby oraz wykonywanie kontrolnych badań, wiedza wielu kobiet na temat raka piersi wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jakie są zatem najważniejsze zasady profilaktyki? Jak objawia się rak piersi?

Sygnałem, którego nie można zlekceważyć, są guzki. Pojawiają się one nie tylko w obrębie samej piersi, ale i w jej okolicy. Badając swe piersi należy zatem zbadać nie tylko piersi, ale też sprawdzić, czy niepokojące zgrubienia i guzki nie pojawiają się przypadkiem pod pachami. Niezbędna jest tez obserwacja piersi oraz ich okolic. Obrzęki pojawiające się w rejonie ramion, niepokojąca wydzielina z brodawek oraz dziwny wygląd skóry piersi – oto sygnały, których żadna troszcząca się o zdrowie kobieta nie powinna ignorować. Profilaktyka wymaga od pań systematycznego badania piersi. Zwykłe badanie, przeprowadzone w domu za pomocą lustra i palców, może uratować życie. Palce pozwolą na wyczucie guzków, lustro z kolei ułatwi dostrzeżenie zmian w wyglądzie piersi.

O przestrzeganiu podstawowych zasad profilaktyki oraz o systematycznym badaniu piersi powinna pamiętać każda kobieta. Najważniejsza staje się jednak profilaktyka w przypadku tych kobiet, które są wyjątkowo mocno narażone na wystąpienie takiej choroby. Są to te kobiety, których krewne miały problemy z nowotworami piersi oraz te, które bardzo wcześnie zaczęły miesiączkować.

Wiedza na temat tego, w jaki sposób objawia się rak piersi, może uratować życie niejednej kobiecie. Pamiętajmy, że w przypadku tej choroby profilaktyka jest wyjątkowo ważna, a wcześnie rozpoczęte leczenie może uratować pacjentce życie. Badajmy zatem piersi systematycznie, zwracajmy też uwagę na te sygnały, których pojawienie się może oznaczać początek problemów z tą groźną chorobą. Rak piersi nie musi być przecież wyrokiem, a odpowiednie leczenie może zdziałać cuda.

Dodaj komentarz